Koncerty wieńczące projekt "Rozśpiewani w tradycji"

2022-06-15

Dwa wzruszające koncerty tradycyjnych pieśni biłgorajskich dla społeczności szkolnych odbyły się 14 czerwca w Woli Dereźniańskiej i w Bukowej. Koncerty zwieńczyły zakończenie projektu „Rozśpiewani w tradycji” – Warsztaty białego śpiewu. Bohaterami koncertów byli uczniowie, uczestnicy projektu. Podczas koncertu z dumą zaprezentowali nabyte umiejętności śpiewu otwartym głosem i poznany repertuar tradycyjnych pieśni biłgorajskich. Dziewczynki zaśpiewały kilka pieśni z repertuaru Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. A były to utwory: Nasiałam se rutki, Lulu dziecie lulu, Jasio konie poił, Kuka se zezula, Powiadajo ludzie oraz Służy sieroteńka, którą zaśpiewała Kasia Rączka. W Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej koncertu wysłuchali uczniowie, przedszkolaki, Waldemar Zajączkowski Dyrektor Szkoły, grono pedagogiczne oraz goście – Panie Krystyna Wójcik i Róża Bazan z Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej oraz Agnieszka Szokaluk – Gorczyca, które przeprowadziły warsztaty z młodzieżą. Na koncert do remizy OSP w Bukowej przybyli uczniowie i przedszkolaki, rodzice i nauczyciele wraz z Małgorzatą Kanar Dyrektor Szkoły, ks. Proboszcz Stanisław Ciupak, Monika Zając Kierownik Dziennego Domu Senior+ w Bukowej wraz z Seniorami i pracownikami, członkinie Zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” – Maria Jargieło, Cecylia Zygmunt, Wanda Małysza, Zofia Myszak, Dorota Malec i Agnieszka Szokaluk – Gorczyca, które przeprowadziły warsztaty dla młodzieży. Wszyscy ze wzruszeniem wysłuchali koncertu przygotowanego przez uczniów. Na tle przepięknej leśnej scenografii, jak na położoną wśród lasów Bukową przystało, przygotowanej przez DDS+, dziewczynki w białych strojach i w cudnych wiankach z czerwonych róż oraz chłopcy odświętnie ubrani prezentowali się doskonale. I tak też zaśpiewali. W programie koncertu znalazły się następujące pieśni: Pase ja se pase, Na zielonej łące, Paś mi sie krasulko, Jak ja sobie z miasta szed, Siałam rutke i Lulaj dziecie lulaj w wykonaniu Milenki Jargieło. Obydwa koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną publiczność i młodzieży nie szczędzono oklasków. Niech wiec ten projekt i emocjonalne koncerty przyczynią się do kultywowania pięknych tradycji śpiewaczych i niech posiadane talenty i zaszczepione pasje cały czas trwają i się rozwijają w tym młodym pokoleniu. Niech młodzi ludzie nie pozwolą zaniknąć bogactwu kulturowemu swoich miejscowości, o które tak dbały ich babcie i prababcie. Obydwa koncerty zostały sfilmowane i można je będzie obejrzeć na stronie internetowej GOK w Biłgoraju oraz obydwu szkół. Na zakończenie projektu „Rozśpiewani w tradycji” – Warsztaty białego śpiewu dofinansowanego z Programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2022” a realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju młodzież otrzymała pamiątkowe podziękowania uczestnictwa w warsztatach i sita słodyczy, a na wszystkich gości czekał smaczny poczęstunek.
  • Koncerty wieńczące projekt "Rozśpiewani w tradycji"