Milenka Jargieło i Kasia Rączka laureatkami festiwalu „Dziecko w folklorze”

2022-06-20

Dwudniowy XXVIII Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim, który odbył się w dniach 18-19 czerwca 2022 r. zgromadził młodych artystów z całej Polski. Ale to Kasia i Milenka z Gminy Biłgoraj zawojowały baranowską scenę, zgarniając dwie równorzędne pierwsze nagrody. 48 prezentacji dziecięcych zostało poddane rzetelnej ocenie profesjonalnemu jury festiwalowemu w osobach: prof. dr hab. Jana Adamowskiego – językoznawca, folklorysta, badacz kultury regionalnej (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie), dr Jolanty Dragan – etnograf, muzyk (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej), dr Kingi Strycharz-Bogacz – etnomuzykolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski). Kasia i Milenka wystąpiły jako solistki, prezentując tradycyjne pieśni biłgorajskie. W repertuarze dziewczynek znalazły się pieśni pasterskie, sieroce i kołysanki. 10 - letnia Milenka Jargieło z Bukowej zaśpiewała Lulaj dziecie lulaj i Służy sieroteńka. Milenka na festiwalu powtórzyła ubiegłoroczny sukces, kiedy to również wyśpiewała I Nagrodę i otrzymała statuetkę festiwalową, tzw. Dużego Klepoka. 14 letnia Kasia Rączka z Woli Dereźniańskiej pieśniami Nasiałam se rutki i Pase ja se pase oczarowała zarówno publiczność jak i komisję festiwalową i otrzymała drugą równorzędną I Nagrodę i Dużego Klepoka. W ubiegłym roku Kasia zdobyła na tym festiwalu III nagrodę. Dziewczynki pracowały pod kierunkiem Jurka Odrzywolskiego. Bardzo się cieszymy z sukcesu dziewczynek, gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnych, równie udanych prezentacji.
  • Milenka Jargieło i Kasia Rączka laureatkami festiwalu „Dziecko w folklorze”