Spotkanie z kulturą ludową w Dereźni Solskiej

2022-09-28

Zachowanie dziedzictwa kulturowego i kultywowanie tradycji i obrzędów wsi biłgorajskiej poprzez bezpośredni przekaz międzypokoleniowy przyświecało spotkaniu z młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.

Stało się to za przyczyną projektu „Teatr obrzędowy przekaźnikiem lokalnej tradycji” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i zespół „Zorza” z Dereźni. Projekt ten, dofinansowany przez Działaj Lokalnie 2022, zakłada przeprowadzenie w trzech szkołach podstawowych warsztatów teatralnych wraz z  prezentacją trzech widowisk obrzędowych zrealizowanych przez gminne zespoły śpiewaczo – obrzędowe.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się 27 września b.r. w szkole w Dereźni, gdzie zespół „Zorza” przeprowadził warsztaty i zaprezentował sztukę pt. „Lanie wosku u Kowalki”. W spotkaniu wzięła udział cała społeczność szkolna; uczniowie i grono pedagogiczne wraz z dyrektor szkoły Zofią Bielak. Młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w warsztatach teatralnych, a następnie w ciszy  i w skupieniu obejrzała widowisko przygotowane przez zespół „Zorza”. Z podziwem patrzyli na swoje babcie i dziadków na teatralnej scenie, gdzie w scenerii wiejskiej chaty, dawnych sprzętów domowych, w odmiennych od współczesnych strojach, mówiących gwarą i wymieniających chrześcijańskie pozdrowienia, zajmowali  się sprawami, które już dawno przeszły do historii. Młodzież z zainteresowaniem śledziła wiarę ówczesnych ludzi potrzebujących pomocy w leczniczą moc wosku i ziół, przyglądała się wykonywaniu kolorowych kwiatów z bibuły, które dawniej służyły  do przystrajania domostw na święta, czy dawnym zwyczajom andrzejkowym. Na zakończenie spotkania odbyły się swobodne rozmowy młodzieży z zespołem i wszyscy zostali poczęstowani pizzą z Pizzeri Safari w Soli.

Kolejne takie spotkania zespołów z młodzieżą szkolną odbędą się w Gromadzie, gdzie zaprezentuje się zespół „Czeremcha” i w Korczowie za sprawą zespołu „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego.

• Spotkanie z kulturą ludową w Dereźni  Solskiej