Dawne zwyczaje biłgorajskiej wsi

2022-10-11

W Szkole Podstawowej w Korczowie odbyły się zajęcia z edukacji regionalnej. Spotkanie dotyczyło kultury ludowej, zapomnianych lokalnych zwyczajów i wiejskich obrzędów.

Ten międzypokoleniowy żywy przekaz tradycji był możliwy dzięki warsztatom teatralnym i prezentacji widowiska obrzędowego  przygotowanego przez Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, które zorganizowano 7 października.

Ciekawostką wydarzenia, ale i znaczącym sukcesem zespołu „Sąsiadeczki” jest fakt, że do współpracy przy tworzeniu tej sztuki teatralnej udało się zaangażować zarówno przedszkolaków i uczniów miejscowej szkoły, jak i młodszych i troszkę starszych jej absolwentów. Był to więc szeroki zakres pokoleniowy występujących na scenie artystów.

Warsztaty dla młodzieży szkolnej poprowadziła Maria Dziura  z Korczowa, a zaprezentowane widowisko nosi tytuł „Proszenie na wesele”. Przypomina się tutaj dawny zwyczaj zapraszania przez pannę młodą i jej druhnę gości na wesele.

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły, wraz z gronem pedagogicznym i dyrektorem szkoły Teresą Mazurek, i wszyscy uważnie i z ciekawością śledzili akcję na scenie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Teatr obrzędowy żywym przekazem lokalnej tradycji” dofinansowanym z Działaj Lokalnie 2022, a realizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego.

• Dawne zwyczaje biłgorajskiej wsi