III Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

2022-09-15

Już po raz trzeci zorganizowano powiatowy przegląd zespołów obrzędowych, który zgromadził miłośników kultury ludowej regionu. Odbył się w niedzielne popołudnie  11 września w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju. Wzięło w nim udział 6 zespołów. Były to teatralne grupy obrzędowe, grupy śpiewacze i kapela ludowa.

Celem przeglądu jest kultywowanie lokalnego folkloru, wybranych elementów kultury ludowej oraz prezentacja ich w tradycyjnych i współczesnych formach teatru ludowego oraz  przekazywanie tego bogactwa kulturowego młodemu pokoleniu w celu kultywowania tradycji.

W Zagrodzie Sitarskiej wystąpili:
Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy, który  zaśpiewał dawne obrzędowe pieśni weselne,
Zespół „Zorza” z Dereźni - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju, który  wystąpił z  widowiskiem pt. „Lanie wosku u Kowalki”,
Zespół „Czeremcha” z Gromady - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju zaprezentował  widowisko pt. „Jak córke szewca swatali”,
Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju –wystawił widowisko pt. „Proszenie na wesele”,
Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa zaśpiewał pieśni ludowe z regionu biłgorajskiego, a szczególnie z Aleksandrowa,
Kapela Ludowa „Krążałka”, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju zaprezentowała bogaty repertuar muzyczny regionu biłgorajskiego.

Organizatorem Przeglądu Zespołów Obrzędowych jest Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pamiątkowe grawertony dla zespołów ufundował powiat biłgorajski.

• III Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego