Zespoły i twórcy ludowi
-
Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej »
Jest to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów śpiewaczych z terenu Lubelszczyzny. Swoją działalność rozpoczął przy Kole Gospodyń Wiejskich w 1982 r., jednak to co robił szybko zostało dostrzeżone i docenione.
-
ANDRZEJ JARGIEŁO Z CIOSMÓW – RZEŹBA W DREWNIE »
Andrzej Jargieło urodził się w 1973 r. Mieszka i tworzy w Ciosmach. Jest samoukiem. Przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w dzieciństwie od „dłubania” nożykiem i już wówczas dał się poznać jako utalentowany chłopiec. Zapraszany był do miejscowej szkoły podstawowej, by z papieru wycinać różne figurki zwierząt, bez uprzedniego rysowania.
-
Zespół śpiewaczo - obrzędowy ,,Jarzębina” z Bukowej »
Zespół utworzony w 1974 r. zachwyca wielogłosowym śpiewem oraz niezwykłym kunsztem teatralnym. Na scenie doskonale prezentuje się w stylizowanym stroju sitarskim.
-
Zespół Śpiewaczy ,,Czeremcha” z Gromady »
Powstał w 1999 r. i prowadzony przez Pana Jana Szymaniaka doskonali warsztat wokalny oraz zdobywa uznanie jako zespół śpiewaczy. Na scenie doskonale prezentuje się w odtworzonym stroju sitarskim.
-
Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej »
Na pomysł zawiązania męskiego zespołu w Bukowej wpadł Krzysztof Malec w 2014 r. i wtedy to po raz pierwszy sami Panowie ( męska część zespołu śpiewaczo - obrzędowego "Jarzębina" z Bukowej) zaśpiewali u siebie podczas "Bukowskich Jagodzianek".
-
Zespół Śpiewaczy ,,Lawenda” ze Smólska »
Kobiecy skład zespołu oraz przepiękne, zrekonstruowane stroje sitarskie nadają niezwykłego uroku Zespołowi ,,Lawenda” ze Smólska utworzonemu w 2003 r.
-
Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy »
Zespół założony w 1980 r posiada długą, choć przerywaną historię swojej działalności. Jednak twórczy zapał członkiń zespołu nie pozwala na zaprzestanie artystycznych występów.
-
Zespół Śpiewaczy z Bidaczowa »
Zespół powstał w 1975 r. i połączył we wspólnej pasji śpiewania mieszkańców Starego i Nowego Bidaczowa. Instruktorem muzycznym zespołu jest Pan Jan Przytuła.
-
Zespół Śpiewaczy "Polne Kwiaty" z Dyl »
Zespół "Polne Kwiaty" z Dyl powstał w 2011 r. z inicjatywy Stanisławy Chrapli. Połączył pasjonatów wspólnego śpiewania z trzech miejscowości: Dyl, Hedwiżyna i Cyncynopola.
-
Zespół Śpiewaczy "Zorza" z Dereźni »
W 2006 r. zespół zawiązała Pani Maria Raduj, przez lata kierownik zespołu i jednocześnie sołtys wsi. Obecnie kierownikiem zespołu jest pani Małgorzata Maciocha. Zespół „Zorza” koncertuje na wszystkich uroczystościach gminnych i lokalnych, a gdyby podczas tych imprez przyznawane były nagrody publiczności, ten zespół zebrał by je wielokrotnie za swoje występy, które jawią się często jako pomysłowe, humorystyczne i pełne kolorytu scenki.
-
Zespół Śpiewaczy ,,Moje Nadrzecze” z Nadrzecza »
Zespół powstał w 2008 r. Jest jednym z najbarwniejszych zespołów gminnych i to nie tylko pod względem stroju, lecz pod względem pomysłowych kreacji scenicznych, które są udziałem zespołu.
-
Zespół Śpiewaczy ,,Sąsiadeczki” z Korczowa – Okrągłego »
Zespół utworzony w 2004 r. Występuje pod kierunkiem instruktora muzycznego Jana Szymaniaka, który już niejednokrotnie poprowadził zespół na wiele gminnych i ponadlokalnych przeglądów i konkursów.
-
Zespół Śpiewaczy "Więź" z Soli »
Zespół "Więź" z Soli został utworzony w 2008 r. przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Sól i Kolonia Sól "Więź". Obecnie pracuje pod kierunkiem instruktora muzycznego Pana Jarosława Oleszczaka.
-
Zespół Śpiewaczy ,,Stok” z Hedwiżyna »
Zespół powstał w 2005 r., ubrany w stylizowany strój sitarski dobrze prezentuje się na scenach gminnych imprez kulturalnych oraz regionalnych przeglądach
-
Chór z Korytkowa Dużego »
Chór z Korytkowa Dużego został utworzony w 2006 r., przy Parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej. Kierownikiem oraz dyrygentem chóru jest Pan Jerzy Odrzywolski i to w dużej mierze dzięki jego prowadzeniu chór zdobywa kolejne nagrody.
-
Kapela Ludowa ,,Krążałka »
Kapela Ludowa ,,Krążałka" powstała w 2011 r. w ramach realizacji projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju pn. ,,Cudne biłgorajskie" finansowanego przez PROW i realizowanego z operacji 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju na lata 2007 - 2013.
-
Zespół Śpiewaczy "Rudzianeczki" z Woli Dereźniańskiej »
Zespół śpiewaczy „Rudzianeczki” z Woli Dereźniańskiej powstał w 2017 r. dzięki realizacji projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju „Rozśpiewani w tradycji”.
-
TADEUSZ MAŁYSZA Z BUKOWEJ – DRANICE, ŁUBY I GROMNICE »
W otoczonej lasami Bukowej przed II wojną światową mężczyźni oprócz działalności rolniczej, ze względu na łatwy dostęp do drewna, trudnili się jego obróbką, m.in. wyrobem dranic i łubiarstwem. Później to rzemiosło podupadło, ale nadal dranice i łuby wykonuje Tadeusz Małysza ur. w 1957 r. , który łuby struże od wielu lat, a zaczynał jako młody chłopak ucząc się fachu od swojego ojca Czesława.
-
ANTONI FRĄCZEK Z BUKOWEJ – ŁYŻKI DREWNIANE I WRZECIONA TKACKIE »
Przed 1939 r. do najbardziej rozpowszechnionych zajęć pozarolniczych w Bukowej należały te związane z obróbką drewna, m.in. umiejętność wykonywania drewnianych łyżek. Wyrobem łyżek zajmowały się całe rodziny, ponieważ umiejętność przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Obecnie wytwarzanie drewnianych łyżek, wykonywanych techniką „dłubania”, należy do zanikających rzemiosł ludowych. W Bukowej tradycje łyżkarskie przetrwały dzięki Antoniemu Frączkowi.
-
KATARZYNA ZYGMUNT Z KORYTKOWA DUŻEGO - TRADYCYJNE PISANKI I PALMY WIELKANOCNE »
W Korytkowie Dużym od wielu lat działa uznana twórczyni ludowa Katarzyna Zygmunt. Urodziła się w 1953 r. Ta znana w regionie pisankarka i palmiarka wywodzi się z rodziny, gdzie od pokoleń zajmowano się tym rzemiosłem. Pani Katarzyna swoje umiejętności posiadła dzięki babce Emilii Iwańczyk, która technikę ich wykonywania przekazała swojej córce Władysławie Kłodnickiej i wnuczce Katarzynie.