Zespół śpiewaczo - obrzędowy ,,Jarzębina” z Bukowej

Zespół utworzony w 1974 r. zachwyca wielogłosowym śpiewem oraz niezwykłym kunsztem teatralnym. Na scenie doskonale prezentuje się w stylizowanym stroju sitarskim.

W swoim wieloletnim dorobku ma aż 18 spektakli obrzędowych. ,,Łubiarze”, ,,Gromniczna”, ,,Wigilia”, ,,Zapościelarze”, ,,Święty Szczepan”, ,,Powroziarze”, ,,Rózgowiny”, ,,Zaloty”, ,,Do terminu”, ,,Przed Palmową Niedzielą” i ,,Lesie, ty mój lesie” , które zachwycały komisje oraz widownie Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, zdobywały także uznanie na scenach w Zakopanem, Toruniu, Bydgoszczy, Węgorzewie, Lublinie, Zamościu czy Sandomierzu. Zespół wziął udział w dużym przedsięwzięciu kulturalnym jakim było przygotowanie przez 6 zespołów z terenu Gminy Biłgoraj, czyli Wspólnotę Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju widowiska pt. ,,Wszystkie nasze dzienne sprawy”. Widowisko to również znalazło swój finał na scenie Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Spektakl ,,Gromniczna” został nagrany i wyemitowany przez Program II Telewizji Polskiej a widowisko ,,Wigilia” było prezentowane w Teatrze Narodowym w Warszawie. Największym osiągnięciem zespołu był udział w ,,Wigilii Lubelskiej” prezentowanej w Brukseli. Zespół odnosi również znaczące sukcesy w dziedzinie śpiewu. Prowadzony przez uznanego instruktora muzycznego Pana Jana Szymaniaka kultywuje tradycje śpiewu regionalnego oraz doskonali techniki wokalne. Zdobywa tym samym kolejne nagrody i wyróżnienia na przeglądach gminnych i ponadlokalnych. Największe osiągnięcia zespołu w dziedzinie śpiewu to: I Nagroda w Konkursie Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie, ,,Górecki Słowik” na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, cztery Nagrody im. Ireny Potockiej (2009, 2013, 2016 i 2018r.) oraz Wyróżnienie w 2014r. I Nagrody na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie. W 2017 r. Kobiecy skład zespołu "Jarzębina" na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu wyśpiewał wyróżnienie, a kolejne zdobył w 2018 r. na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych EURO - FOLKLOR Złoty Kłos 2018. W 2012 r. zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej reprezentował Województwo Lubelskie na Dożynkach Centralnych w Spale, i to zarówno na scenie, jak i poprzez prezentację stoisk regionalnych oraz pokazy twórców ludowych. W 2019r. "Jarzębina" wyśpiewała I nagrodę na IX Międzypowiatowym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych w Polichnie. W 2018 r. zespół został doceniony przez Marszałka Województwa Lubelskiego Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego, a w 2020 otrzymał Nagrodę Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kierownikiem zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej oraz pomysłodawczynią wspaniałych widowisk jest Pani Maria Jargieło. Członkowie zespołu (wspaniali artyści, pasjonaci teatralni i utalentowani śpiewacy) to: Stanisław Portka, Czesława Myszak, Weronika Małysza, Anna Głowa, Cecylia Zygmunt, Dorota Malec, Krzysztof Malec, Wanda Małysza, Tadeusz Małysza, Zofia Myszak, Henryk Głowa, Danuta Malec, Dorota Świąder, Józef Małysza oraz Piotr Ostrowski.

• Zespół śpiewaczo - obrzędowy ,,Jarzębina” z Bukowej