Teatralne Grand Prix dla Zespołu „Zorza” z Dereźni

2023-02-06

Niebywałym sukcesem zakończył się występ zespołu „Zorza” z Dereźni na 21. Międzywojewódzkim Przeglądzie Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie. Zespół otrzymał główną nagrodę przeglądu, która przyznawana jest wyjątkowo, za szczególnie wyróżniające się spektakle obrzędowe.

Wątki Folkloru Ludowego w Starym Dzikowie odbyły się w niedzielę 5 lutego. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie. W konkursie wzięło udział 11 grup obrzędowych z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Województwo lubelskie reprezentowały 2 zespoły z gminy Biłgoraj: Zespół „Czeremcha” z Gromady z widowiskiem „Jak córkę szewca swatali” wg scenariusza Teresy Kornik i zespół „Zorza” z Dereźni ze spektaklem „Na przednówku” wg scenariusza Józefy Oszajcy.

Prezentacje oceniała komisja w składzie: dr Małgorzata Dziura – Etnograf, Inka Kamińska – Aktor, Instruktor teatralny, Krystyna Trojanowska – Folklorysta, która po obejrzeniu wszystkich prezentacji II nagrodę przyznała zespołowi „Czeremcha” z Gromady, a Grand Prix otrzymał zespół „Zorza” z Dereźni.

Jesteśmy dumni z naszych artystów. Gratulujemy serdecznie sukcesów.

• Teatralne Grand Prix dla Zespołu „Zorza” z Dereźni