Biłgorajska Nuta w Dylach

2023-06-19

Do urokliwych Dyl, w niedzielne popołudnie 18 czerwca, po trzyletniej przerwie powrócił Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta".

Festiwal służy promocji twórczości lokalnej, pieśni i muzyki biłgorajskiej, ludowych strojów, tradycyjnych rzemiosł oraz lokalnych potraw, czyli tego wszystkiego co jest najpiękniejsze w kulturze ziemi biłgorajskiej. Nawiązuje też do obchodów Nocy Świętojańskiej, święta wody, ognia i ziół, które tego dnia mają magiczną moc. Tego dnia w Dylach głowy dziewcząt zdobią kwietne wianki, ziołom przypisuje się magiczne moce, a wieczorem w dylańskim parku zakwita cudowny kwiat paproci. Zgodnie więc z wieloletnią tradycją festiwalową, rozśpiewany korowód młodzieży przeprowadził uczestników wydarzenia do parku nad stawem w Dylach, gdzie odbyło się plenerowe widowisko sobótkowe z puszczaniem wianków na wodę. Widowisko wspólnie przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej, pod kierunkiem Anny Przytuła - Gol i Jurka Odrzywolskiego oraz uczestnicy Dziennego Domu Senior+ w Bukowej z Teresą Sadlak.

Na festiwalu w Dylach zaprezentowali się zarówno młodsi jak i starsi artyści działający na terenie naszej gminy oraz twórcy ludowi. Można było podpatrzeć pracę sitarza i łubiarza, ale też popróbować swoich sił w tych zanikających już, ale tak charakterystycznych dla naszego regionu rzemiosłach. Twórczynie z Bukowej i Korczowa poprowadziły warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły i wicia wianków.

Na stoiskach z rękodziełem przygotowanym przez Klub Aktywności Lokalnej w Dylach i Dzienny Domu Senior + w Bukowej można było podziwiać i nabyć wyjątkowe prace wykonane podczas zajęć z mieszkańcami gminy Biłgoraj. Stoisko z kulinarnymi przysmakami kuchni regionalnej przygotowane przez panie z KGW z Hedwiżyna, aż uginało się od kolorowych i smakowitych łakoci. Z kolei biłgorajski Oddział Koła Amazonek przeprowadził pogadanki i poradnictwo w zakresie profilaktyki raka piersi. Dla najmłodszych zabezpieczono darmowe animacje, dmuchane zamki i zjeżdżalnie, oraz mini tor z przeszkodami.

Program festiwalowy rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy. Młodzi instrumentaliści wystąpili z minikoncertem na flażolety przygotowanym pod kierunkiem Joanny Grabias oraz miniaturą teatralną pt. "Słowiańskie powidoki" przygotowaną pod kierunkiem Anny Kiełbasy, Ingridy Sokołowskiej i Moniki Frąk.

Z repertuarem pieśni ludowych zaprezentowały się gminne zespoły: Zespół "Polne Kwiaty" z Dyl, "Stok" z Hedwiżyna, "Czeremcha" z Gromady, "Zorza" z Dereźni, "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Lawenda" ze Smólska, zespół KGW z Dąbrowicy, Więź" z Soli i "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza.

Z koncertem wystąpiła Kapela Ludowa "Krążałka" i Kapela folkowa "Drewutnia", a wieczorem do tańca zagrał zespół 4Heven.

• Biłgorajska Nuta w Dylach