Jagodowa Bukowa

2023-07-10

Już od kilkunastu lat, zawsze w lipcu, na placu przy remizie OSP, gościnni mieszkańcy Bukowej organizują Bukowskie Jagodzianki. W tym roku odbyły się w słoneczną niedzielę 9 lipca. Poprzedziły je uroczyste obchody Jubileuszu 85. lecia Jednostki OSP w Bukowej.

Bukowskie Jagodzianki to doskonała okazja do rodzinnego spędzenia wolnego czasu i integracji społeczności lokalnej. Na Jagodzianki więc co roku licznie przybywają amatorzy dobrej zabawy i jagodzianych przysmaków. To tutaj prym wiodą leśne jagody, we wszelkich możliwych postaciach, i to Bukowa właśnie zasłynęła z drożdżowych jagodzianek i pierogów z jagodami i bitą śmietaną.

Mieszkańcy Bukowej kultywują tradycje i promują bogactwo otaczających wieś biłgorajskich lasów. Rokrocznie organizowane są dwa jagodowe konkursy, dla dzieci na przebranie, nazywany Modą Jagodową i kulinarny, na przysmak na bazie jagód i owocową nalewkę.

W tym roku I nagrodę za prezentację jagodowego przebrania otrzymała Hania Myszak, a pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w konkursie. Konkurs na modę jagodową oceniała komisja w składzie: Małgorzata Kanar, dyrektor SP im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej, Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju i Dorota Portka z Bukowej, reprezentująca firmę "Dorota szyje".

W konkursie kulinarnym w kategorii ciasta i desery zwyciężyła "Jagodowa pokusa" przygotowana przez Dominikę Malec, II nagrodę zdobył "Tort jagodowy" wykonany przez Kingę Dziura, a III nagrodę otrzymał "Sernik jagodowy z musem śmietankowym", który przygotowała Katarzyna Jargieło. W kategorii nalewki wygrały ex aequo: "Nalewka z tarniny" Adama Myszaka i "Nalewka jagodowa" Dariusza Dziury, na II miejscu znalazła się "Nalewka z sosny" Doroty Portka i "Nalewka ziołowa" AgatyTutka.

Ciasta, desery i nalewki oceniała komisja w składzie: Małgorzata Kanar, dyrektor SP w Bukowej, Marzena Mroczkowka, dyrektor GOPS w Biłgoraju, Monika Zając, kierownik DDS+ w Bukowej i Andrzej Sobaszek, prezes OSP w Gromadzie.

Atrakcje towarzyszące wydarzeniu w Bukowej to stoiska z rękodziełem przygotowane przez uczestników DDS+ w Bukowej i Klubu Aktywności Loalnej w Dylach, animacje z Grupą FAMILIJKA oraz darmowe dmuchańce dla dzieci.

Prezentacje sceniczne wzruszającym wykonaniem tradycyjnych pieśni biłgorajskich, pasterskiej i sierocej, rozpoczął Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Bukowej, tegoroczny laureat dwóch I nagród na ogólnopolskich festiwalach - "Dziecko w folklorze" w Baranowie Sandomierskim i Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, laureat Baszty kazimierskiej 2023, głównej nagrody na 57. Ogolnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, zachwycił widownię głębią mocnych męskich głosów. Całej gamy pozytywnych muzycznych doznań dostarczył kooncert Orkiestry Dętej z Brzózy Królewskiej, pod dyrekcją kapelmistrza Stanisława Stępnia. Z kolei program artystyczny przygotowany na specjalnie na Jagodzianki przez Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, działający pod kierukiem choreografa Hanny Aleksandrowicz, zaczarował wszystkich bogactwem strojów ludowych, żywiołowością tańców z różnych regionów Polski i Ukrainy, oraz pięknem śpiewu pieśni i przyśpiewek z towarzyszeniem Kapeli Ludowej.

Wieczorem odbył się koncert zespołu GÓRALSI, a dyskotekę pod gwiazdami poprowadził DJ LESZEK.

Bukowskie Jagodzianki 2023 zostały dofinansowane przez Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego w konkursie ofert na realizację zadania publicznego, a organizatorem wydarzenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

• Jagodowa Bukowa