Mieszkańcy gminy Biłgoraj dziękowali za plony

2023-09-04

Pachnące chleby i misternie uwite wieńce dożynkowe przywieźli mieszkańcy gminy Biłgoraj do Dyl, by złożyć je na ołtarzu dziękując Bogu za ukończenie żniw i zebrane plony. Wieńce uwite z tegorocznych zbóż, które są wyrazem naszej wiary, miłości i wdzięczności Panu Bogu za Błogosławieństwo w rolniczym trudzie. Jest to także rodzaj ludowej sztuki i materialny wyraz kultury naszej wsi.

Dożynki Gminno – Parafialne zorganizowano 3 września na placu przy Klubie Aktywności Lokalnej w Dylach. Gminne Święto Plonów rozpoczął barwny korowód dożynkowy utworzony z 15 delegacji wieńcowych. Korowód prowadziła Kapela Ludowa "Krążałka" i Starostowie Dożynek 2023, Sołtys Dyl i Cyncynopola Wojciech Cap z żoną Karoliną, poczty sztandarowe gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz gospodarze gminy i parafii. W korowodzie z chlebem i wieńcem szli Mieszkańcy Dyl i Kajetanówki, Bukowej, Ciosmów, Dereźni, Gromady, Hedwiżyna, Korczowa i Okrągłego, Korytkowa Dużego, Nadrzecza, Smólska, Soli i Woli Dereźniańskiej. Korowód zamykała delegacja Klubu Aktywności Lokalnej w Dylach.

Mszy Świetej przewodniczył ks. Prałat dr Józef Flis w koncelebrze księży Zbigniewa Sawickiego, Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Hedwiżynie, ks. Stanisława Ciupaka, Proboszcza Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Bukowej i ks. Krzysztofa Maja, Proboszcza Parafii pw. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy. Po obrzędzie ofiarowania chleba i poświęceniu dożynkowych wieńców odbyło się tradycyjne dzielenie chlebem i sypnięcie ziarnem na szczęście przez starostów dożynkowych.

W konkursie na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" I nagrodę zdobyła delegacja z Woli Dereźniańskiej, II nagrodę otrzymała delegacja z Bukowej, a III delegacja z Dereźni. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały delegacje wieńcowe z Gromady, z Dąbrowicy, z Ciosmów i Dyl z Kajetanówką. Wieńce oceniała komisja w składzie dr Dorota Skakuj i Ludwika Dolina.

W konkursie "na dojenie krowy" wzięło udział 7 Sołtysów z terenu gminy Biłgoraj. I miejsce z ilością 1,61 l. udojonego mleka zdobył Marek Bednarz z Woli Dereźniańskiej, II miejsce z ilością 1,48 l. mleka zajął Wojciech Cap z Dyl, a III miejsce z ilością 1,40 l. otrzymał Mariusz Ulidowski, Sołtys z Dereźni Zagrody.

W konkursach nagrody w postaci bonów na zakupy w Sklepie RTV, AGD Diana w Biłgoraju ufundował Lubelski Bank Spółdzielczy w Końskowoli Oddział w Biłgoraju.

W programie artystycznym zaprezentowali się pracownicy i uczestnicy zajęć Klubu Aktywności Lokalnej w Dylach i gminne zespoły śpiewacze: "Polne kwiaty z Dyl", "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Zorza" z Dereźni, "Czeremcha" z Gromady, Chór z Korytkowa Dużego, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół dożynkowy z Andrzejówki, Zespół śpiewaczy z Soli, Zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza,"Lawenda" ze Smólska, Zespół „Stok” z Hedwiżyna iZespół KGW z Dąbrowicy. Koncerty zagrała gminna Kapela Ludowa "Krążałka" i gościnnie Kapela Wiercańska. Wieczorem do tańca zaprosił zespół GOOD TEAM.

W ten uroczysty czas dożynkowego świętowania odbyło się rółwnież oficjalne otwarcie Klubu Aktywności Lokalnej w Dylach, ośrodka wsparcia,  integracji i aktywizacji osób wykluczonych społecznie, w szczególności starszych i niepełnosprawnych.

Atrakcje dla najmłodszych zapewniły animacje poprowadzone przez Grupę Familijka, dmuchany park zabaw oraz Koło Łowieckie nr 10 "Leśnik" z Biłgoraja, które przygotowało dla uczestników dożynek wystawę trofeów myśliwskich, konkursy i zabawy edukacyjne z nagrodami oraz poczęstunek w postaci gulaszu z kozła i pasztetu z dziczyzny.

Sporej dawki emocji dostarczyła też Edukacyjna Zagroda Mleczna u Zawadzkiej, gdzie można było zapoznać się z domowymi metodami wyrobu masła i sera oraz popróbować tych wiejskich specjałów, przyjrzeć się eksponatom służących dawniej w gospodarstwie domowym oraz sprawdzić swoje umiejętności w dojeniu krowy.

Stoisko z rękodziełem przygotowali pracownicy i uczestnicy zajęć Dziennego Domu Senior+ w Bukowej, do stoisk z lokalnymi przysmakami zapraszali mieszkańcy Dyl i Kajetanówki oraz KGW z Hedwiżyna, a ze stoiskiem informacyjno - promocyjnym gościliśmy przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju i Lubelski Bank Spółdzielczy w Końskowoli Oddział w Biłgoraju.

Dziękujemy wszystkim gminnym zespołom oraz delegacjom wieńcowym za udział w Gminnym Święcie Plonów. Dziękujemy Starostom Dożynkowym Pani Karolinie Osuch – Cap i panu Wojciechowi Cap, Sołtysowi oraz Mieszkańcom Dyl i Kajetanówki za zaangażowanie i ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie tego przedsięwzięcia i za urokliwe dekoracje dożynkowe. Najserdeczniejsze podziękowania i ukłony kierujemy do Klubu Aktywności Lokalnej w Dylach za nieocenioną pomoc organizacyjną.

• Mieszkańcy gminy Biłgoraj dziękowali za plony