Piknik Historyczny 2023 w Brodziakach

2023-10-02

Już po raz dziesiąty w Brodziakach zorganizowano Piknik Historyczny. Odbył się w niedzielne popołudnie 1 października pod hasłem „Wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej” i zgromadził prawdziwe tłumy uczestników zainteresowanych lokalną historią.

Ochotnicza Straż Pożarna w Brodziakach, na czele z historykiem Dominikiem Rogiem, od wielu lat zajmuje się odkrywaniem historii lokalnej i przybliżaniem jej okolicznym mieszkańcom. Odbywa się to poprzez oznaczanie ważnych miejsc historycznych i działalność wydawniczą upamiętniającą ludzi i miejsca związane z historią, zwłaszcza II wojny światowej. Zorganizowany po raz dziesiąty Piknik wraz z widowiskiem historycznym, który każdego roku ściąga rzesze uczestników, najdobitniej świadczy o tym, jak ważne są takie wydarzenia dla lokalnej społeczności. Udział świadków historii, których relacje przypominane są w czasie pikniku, zaangażowanie grup rekonstrukcji historycznych i ludności cywilnej w odgrywane wydarzenia, w tym mieszkańców okolicznych wiosek, zwłaszcza dzieci i młodzieży, jest żywą lekcją historii i lokalnego patriotyzmu.

Wydarzenie powitaniem uczestników rozpoczął Piotr Brodziak Sołtys Brodziaków. Prelekcję historyczną dotyczącą dziejów Brodziaków i Edwardowa, rozpoczynającą się od pierwszych osadników po wysiedlenie mieszkańców podczas II wojny światowej, wygłosił Dominik Róg.

W Konkursie Piosenki i Poezji Patriotycznej wzięło udział 21 uczestników z czterech Szkół Podstawowych z terenu gminy Biłgoraj: uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej i Szkoły Podstawowej w Smólsku. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z pracowników GOK w Biłgoraju w składzie: Celina Skromak, Irmina Ziętek i Jerzy Odrzywolski.

Tym razem najpiękniej recytowali: Hanna Drób ze SP w Dereźni Solskiej – I nagroda, Milena Markowicz ze SP w Smólsku – II nagroda i Nina Ćwikła, SP w Dereźni Solskiej – III nagroda. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Maria Małysza, Joanna Rymarz, Karina Surmacz, Lena Luchowska, Szymon Marzec, Alicja Micyk, Malwina Kowalska.

W konkursie piosenki patriotycznej w tym roku zwyciężyli: Nela Rapa, Tymoteusz Pelc, obydwoje ze SP w Dereźni Solskiej i Oliwia Maciocha ze SP w Smólsku – laureaci I nagrody, Duet Hanna Blicharz i Nikodem Niemiec, Magda Kołpa, ze SP w Dereźni Solskiej i Milena Jargieło ze SP w Bukowej – laureaci II nagrody, Lidia Małek ze SP w Bukowej, Michał Muzyka i duet Alicja Niemiec i Sylwia Niemiec ze SP w Soli – laureaci III nagrody.

Gratulujemy serdecznie i życzymy wielu kolejnych sukcesów naszej niezwykle utalentowanej młodzieży.

Kulminacyjnym punktem pikniku jest zawsze widowisko historyczne. W tym roku nawiązujące do 80. rocznicy rozpoczęcia akcji wysiedleńczej w powiecie biłgorajskim widowisko nosiło tytuł „Wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej”. Przygotowane przez GRH „Wir” z Biłgoraja, z udziałem rekonstruktorów: GRH „Wir”, GRH „Ordon” z Łańcuta, Tomaszowski Szwadron im. Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, GRH Ludności Cywilnej z Tomaszowa Lubelskiego, Bogumił Roczkowski, Jan Wilkos, Mirosław Lasota, Elżbieta Grzywna, Stowarzyszenie „Moje Nowosiółki”,  Jarosław Antoszewski i młodzi mieszkańcy okolicznych wsi.Akcja inscenizacji nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku. Scenariusz widowiska opracował Dominik Róg, a relacje świadków historii czytali Wiktoria Brodziak i Sławomir Niemiec.

W ramach pikniku zorganizowano również historyczną wystawę edukacyjną pt. „Dzieje Brodziaków i Edwardowa”, charytatywny kiermasz ciast dla Igi Karczmarczyk, animacje dla dzieci poprowadzone przez Grupę Familijka, a wszyscy uczestnicy mogli się rozgrzać smakiem grochówki wojskowej ufundowanej przez Gminę Biłgoraj.

Piknik został dofinansowany przez Wójta Gminy Biłgoraj w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego, a organizatorem wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna w Brodziakach, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja, przy współpracy Koła Gospodyń Wiejskich „Brodziaczanki” w Brodziakach.

• Piknik Historyczny 2023 w Brodziakach