Jesienna Biesiada Kulturalna w Smólsku

2023-11-13

Obchody Święta Niepodległości zorganizowano w remizie OSP w Smólsku. 11 listopada podczas XXVI Jesiennej Biesiady Kulturalnej mieszkańcy gminy Biłgoraj wspólnie świętowali 105. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było patriotycznie, jubileuszowo i biesiadnie.

Wydarzenie rozpoczęło się akademią patriotyczną pt. W hołdzie dla Niepodległej przygotowaną przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Smólsku. Wzruszający montaż słowno – muzyczny, w którym oprócz uczniów wzięły udział również przedszkolaki, pokazał mnogość młodych talentów ze Smólska.

W prezentacjach konkursowych o Nagrodę im. Ireny Potockiej wzięło udział 11 gminnych zespołów: Lawenda ze Smólska, Stok z Hedwiżyna, zespół KGW z Dąbrowicy, Czeremcha z Gromady, Zorza z Dereźni, Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego, Więź z Soli, Polne Kwiaty z Dyl, Moje Nadrzecze z Nadrzecza, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej i Chór z Korytkowa Dużego. Występy oceniała komisja w składzie: Ewa Maciocha, Bożena Bednarczuk i Robert Sarecki.

W tym roku najpiękniej zaśpiewał, zyskując uznanie zarówno komisji, jak też sądząc po aplauzie - publiczności, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, i to on został Laureatem Konkursu 2023. Natomiast wyróżnienia w konkursie otrzymali: Chór z Korytkowa Dużego, zespół „Lawenda” ze Smólska, zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, zespół KGW z Dąbrowicy i zespół „Czeremcha” z Gromady.

W trakcie wydarzenia odbyła się również uroczystość Jubileuszu 20. lecia działalności zespołu Lawenda ze Smólska. Jubileusz stał się okazją do przypomnienia historii powstania i działalności zespołu. Była moc gratulacji i życzeń od zespołów i gości oraz okolicznościowy tort dla wszystkich uczestników biesiady.

Wycinek swojej poetyckiej twórczości zaprezentował lokalny poeta Roman Grabias z Rudy Solskiej, a następnie zagrała Biłgorajska Kapela Podwórkowa „Wygibusy”, która rozgrzała publiczność do tańca. Później, pokrzepieni smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez gościnnych gospodarzy, wszyscy bawili się przy muzyce zespołu VoiceBand.

W uroczystościach wzięli udział: Wiesław Różyński Poseł na Sejm RP, Teresa Różańska Sekretarz Gminy Biłgoraj, Jan Majewski Przewodniczący Rady Gminy, Marek Małek Wiceprzewodniczący RG, Marzena Mroczkowska Dyrektor GOPS, Elżbieta Kusiak Główna księgowa, Dyrektorzy Szkół Podstawowych: Barbara Wojciechowska, Małgorzata Kanar, Małgorzata Małysza, Paweł Grabias i Mariusz Łęcki oraz księża z Parafii Majdan Stary - Ks. proboszcz Adam Sobczak i Ks. Kamil Kossak.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Smólska za okazaną gościnność, a szczególne podziękowania kierujemy do Prezesa Marka Zarosy i OSP w Smólsku, Sołtysa Marka Sprysaka i zespołu „Lawenda” ze Smólska. Za okazaną wszelaką pomoc dziękujemy KGW Lawenda, KGW ze Smólska Dużego i KGW „Brodziaczanki” z Brodziaków. Bardzo dziękujemy również Dyrektor Barbarze Wojciechowskiej oraz nauczycielom i uczniom SP w Smólsku.
Pięknie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli organizację tegorocznego wydarzenia w Smólsku, a byli to: Masarnia „Wasąg” z Hedwiżyna, Piekarnia „Hazet” z Aleksandrowa, Cukiernia „Obszyńscy” z Biłgoraja i Hurtownia Drobiu „Biłdrób” z Biłgoraja.

Na XXVI Jesienną Biesiadę Kulturalną do Smólska zaprosili w tym roku: Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Ochotnicza Straż Pożarna w Smólsku, Zespół „Lawenda” ze Smólska i Szkoła Podstawowa w Smólsku.

• Jesienna Biesiada Kulturalna w Smólsku